3 prognozy dotyczące przyszłości płatności

Żaden produkt finansowy nie jest używany tak często i tak szeroko, jak ten, który ułatwia płatność i przyspiesza transakcję. Dawno minęły czasy, kiedy klienci muszą nosić ze sobą zwitki gotówki, ograniczając w danym momencie siłę nabywczą i stwarzając poważne ryzyko kradzieży. Innowacje w dziedzinie kart płatniczych oraz liczne rozwiązania z zastosowaniem urządzeń mobilnych sprawiły, że klienci płacą bezproblemowo i bezpiecznie. Czego możemy oczekiwać w przyszłości, jeśli chodzi o płatności? Oto 3 prognozy dotyczące przyszłości transakcji płatniczych:

"Zwycięzca bierze wszystko”. Główna zasada dostawców usług płatniczych.
Aplikacje m-commerce, takie jak Uber i Amazon, obiecują swoim użytkownikom bezproblemowy proces realizacji transakcji. Aplikacje te umożliwiają klientom zmianę metody płatności w locie, ale najczęściej korzystają z danych domyślnej karty dla każdej transakcji. Poprzez umocnienie swojej pozycji, jako domyślnego klienta, wystawcy kart będą mogli cieszyć się większą ilością transakcji i uzyskać pełniejszy obraz wzorców wydatków klientów. W połączeniu z inwestycjami w analitykę i innowacyjne programy lojalnościowe, dane te mogą być wykorzystywane przez dostawców usług płatniczych do skuteczniejszego umacniania ich wizerunku, kształtowania postaw lojalności u klientów i pozyskania jeszcze większej liczby użytkowników. 

Śmierć karty kredytowej?
W ciągu ostatnich 50 lat zaobserwowano stałą tendencję do wypierania środków pieniężnych, jako metody płatności, a zwrócenia się w kierunku kart płatniczych. Analiza zachowań klientów w zakresie mobilnych technologii płatniczych, na przykład ApplePay, pokazuje, że niewielkie opłaty nominalne, np. kupienie paczki gum do żucia w sklepie spożywczym, są coraz częściej dokonywane za pośrednictwem płatności kartowych i mobilnych, a nie gotówkowych. 

Klienci potrzebujący kredytu na finansowanie swoich zakupów mogą w coraz większym stopniu korzystać z nowoczesnych rozwiązań kredytowych. Dają one sprzedawcom możliwość oferowania klientom płatności ratalnych i innych form kredytowania online. Rozwiązania te pomagają sprzedawcom zwiększyć skalę swej działalności i uzyskać dostęp do nowych źródeł przychodów w formie odsetek, a także zapewnić klientom atrakcyjną alternatywę dla wyższych odsetek zadłużenia z tytułu płatności kartami kredytowymi.

W stronę cyfrowej waluty
Cyfrowe waluty, takie jak bitcoin, starają się jeszcze bardziej uprościć transfer dzięki rewolucyjnemu procesowi walidacji. Systemy cyfrowych walut mogą zastąpić dotychczasową infrastrukturę technologii informatycznych, która umożliwia dziś dokonywanie płatności, zmniejszając liczbę pośredników między klientem, a sprzedawcą. 

Kategorie: Rynek płatności,