Czy bankowość internetowa jest bezpieczna?

Wielu z nas posiada konta internetowe, z których regularnie dokonujemy płatności. To bardzo komfortowa forma finalizowania zakupów czy opłacania rachunków. Nie musimy wychodzić z domu i taszczyć za sobą tony dokumentów, aby móc uregulować należności. Taka forma płatności jest bezpieczna, ponieważ bank posiadający nadzór KNF (komisja nadzoru finansowego) musi spełniać wymogi bezpieczeństwa. A jak wygląda ochrona przelewów w przypadku operatorów szybkich płatności online?

Jak sprawdzić, czy operator gwarantuje bezpieczeństwo?

Alternatywą dla przelewów tradycyjnych są przelewy błyskawiczne typu Pay By Link. Operatorzy, którzy sprawują pieczę nad systemem płatności muszą gwarantować maksymalne bezpieczeństwo transakcji, ponieważ tego wymaga KNF. Aby sprawdzić wiarygodność firmy, należy odszukać jej rejestr na stronie internetowej Komisji Nadzoru Finansowego. Warto także prześledzić rejestr licencjonowanych Agentów Rozliczeniowych. Odszukamy go na witrynie Narodowego Banku Polskiego.

Jeżeli podmiot podający się za instytucję finansową występuje we wspomnianych wyżej rejestrach, to możemy być spokojni o nasze finanse. Możemy również sprawdzić, czy firma posiada certyfikat PCI DSS - jest to zgodność z międzynarodowymi wymogami bezpieczeństwa.

Pay By Link bezpieczniejsze od tradycyjnego przelewu?

Poziom zabezpieczeń błyskawicznych transakcji online jest wysoki, ponieważ operatorzy pośredniczą przy tysiącach przelewów dziennie, a ich zasięg jest globalny (często międzynarodowy). W związku z tym muszą gwarantować maksymalny poziom bezpieczeństwa, bo bez tego nie mogliby prowadzić działalności finansowej na terenie jakiegokolwiek kraju UE.

- Kwestia bezpieczeństwa podczas transakcji internetowych jest najważniejsza. A szybkie przelewy bankowe, typu Pay By Link to nie tylko optymalizacja czasu, ale właśnie także bezpieczeństwo - mówi portalowi eGospodarka Bernadetta Madej z DotPay sp. z o.o.

Polscy operatorzy przykładem

Wypowiedź pani Madej pokazuje, że polscy operatorzy szybkich płatności mogą być wzorem dla krajowej i zagranicznej konkurencji. Dotpay dba o poziom bezpieczeństwa transakcji i stale modyfikuje (ulepsza) zabezpieczenia. W przypadku innych, mniej znanych marek pewność bezpieczeństwa będziemy mieli wtedy, gdy prześledzimy historię firmy i upewnimy się o posiadaniu przez nią odpowiednich certyfikatów.

 

Kategorie: Porady,