Czy wiesz, gdzie trafia Twój przelew?

Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zdefiniować przelew, który nie dotarł na konto odbiorcy? Czy zdarzyły Ci się sytuacje, kiedy zapłaciłeś rachunek, a pomimo tego odezwał się do Ciebie dział windykacji? W ostatnich miesiącach cyberprzestępcy atakują ze zdwojoną siłą. Ich najnowszym oszustwem są wirusy, które w ułamku sekundy zmieniają numer konta, a nieświadomy niczego właściciel rachunku bankowego odbiera telefony od windykatorów. Jak działają te wirusy i jak się ich ustrzec?

Przelew tradycyjny

Schemat nadawania przelewu tradycyjnego wygląda mniej więcej podobnie. Otrzymujemy fakturę na e-maila, następnie kopiujemy z niej wszystkie dane do okienka przelewu i wprowadzamy kod z tokena. Na końcu wciskamy "zrealizuj" i pieniądze schodzą nam z konta. Wszystko wydaje się w porządku do momentu, aż zajrzymy do rubryki "przelewy zdefiniowane" lub "historia rachunku". Możemy się zdziwić.

Jak działają wirusy zmieniające numer konta?

W momencie kopiowania numeru konta do okienka przelewu, aplikacja banku pyta nas, czy podane cyfry się zgadzają. Z przyzwyczajenia (lub z lenistwa) potwierdzamy informację i nadajemy przelew. Wirus znajdujący się na naszym komputerze błyskawicznie wykrywa, że bez zastanowienia potwierdziliśmy numer konta i podmienia go na inny. Dzieje się to tak szybko, że trudno zauważyć jakiekolwiek zmiany w okienku przelewu. Pieniądze, które teoretycznie wysłaliśmy do naszego operatora Internetu w rzeczywistości trafiły na konto cyberprzestępców. Proces jest nieodwracalny.

Jak się chronić?

Trzeba przede wszystkim sprawdzać dane, które kopiujemy do okienka przelewu. Nie radzi się stosowania skrótów klawiszowych (ctr + c, ctr + v). Jeśli otrzymujemy informacje sms o konieczności zainstalowania aplikacji bankowej lub wiadomość e-mail - należy to zweryfikować, najlepiej na stronie internetowej banku lub poprzez zapytanie.

Cyberprzestępcy atakują wszystkich i nie liczą się z konsekwencjami. A te mogą być uciążliwe, zwłaszcza dla konsumentów. Zmieniające się numery konta to temat o którym jest coraz głośniej, dlatego zachęcamy do przestrzegania innych przed tym procederem lub do korzystania z usługo operatorów szybkich płatności online, które są odporne na wszelakie działania hakerów.

 

Kategorie: Porady,