Geolokalizacja płatności i jej zalety w biznesie

Lokalizacja nie kojarzy się ostatnio zbyt dobrze, zwłaszcza gdy zaangażowana w temat jest szeroko pojęta mobilność każdego z nas. W dobie gigantów pokroju Google czy Apple i wyścigu informacji, jest to raczej temat na teorie spiskowe niż optymalizacje biznesu. Tymczasem geolokalizacja otwiera ogromne możliwości poprawy komfortu klientów i poprawy obrotów interesu. W tym celu została zresztą stworzona, również dla systemów Android. To dzięki lokalizacji nasza pozycja zostanie wyszukana dla potrzeb nawigacji, czy dzięki niej dowiemy się gdzie najlepiej co zjeść, a wreszcie damy znać znajomym za ile będziemy na tej imprezie, na którą spóźniliśmy się już godzinę. 

Do zalet geolokalizacji płatności należy przede wszystkim bezpieczeństwo. I to skierowane zarówno na potrzeby klienta jak i pracownika czy samego przedsiębiorcy. Na podstawie zebranych przez lokalizację informacji można nie tylko określić wiele faktów potrzebnych przy kradzieżach, ale również ustalić fakty prowadzącego do samego wydarzenia. W ten sposób można udowodnić również konkretne płatności.
Wiąże się z tym bezpośrednio kolejna funkcja. Poprzez monitorowanie pozycji klienta z punktu widzenia geolokalizacji można do niego dostosować inne systemy działające na stronie. Na przykład system eDCC, pozwalający na wygodne przewalutowanie w czasie rzeczywistym może opierać swoją pierwotną informację (przed wprowadzeniem jej przez klienta) na bazie jego lokalizacji. W ten sposób można przejść od razu do przeglądania cen w swojej najbardziej prawdopodobnej walucie, czytać opisy w swoim języku, jeśli takie istnieją czy przeczytać najtrafniejsze sugestie cenowe i czasowe przy kosztach dostawy. 
W terenie funkcja ta przeistacza się w, znaną z wielu reklam, sugestywność systemów map i nawigacji. To gdzie jesteśmy i za co płacimy przytacza kolejne sugestie. Może po pączku mamy ochotę na smaczną kawę w lokalu sto metrów obok? Czy po wyjściu z kina nie potrzebujemy taksówki do domu?

Geolokalizacja działa jednak również, a może przede wszystkim ku korzyści przedsiębiorcy, która to przerodzi się w zadowolenie klientów. Optymalizacja i zarządzanie biznesem jest tematem szerokim, w którym zmienna konsumencka jest najważniejszym czynnikiem równania. Dane o pochodzeniu klientów, ich zainteresowanie konkretnymi lokalizacjami w naszej sieci handlowo-usługowej czy też preferencjami miejscowymi to ogromna informacja. Na jej podstawie i generowanych przez nią cyklicznych raportów możemy na przykład zdecydować w które lokale zainwestować więcej, które przystosować do konkretnych odbiorców i wreszcie, jakie specjalne metody zaimplementować. Przykładowo, jeśli nasi klienci pochodzą często z Czech i Słowacji możemy, specjalnie dla nich, wprowadzić metodę TrustPay, dedykowaną bankom, których używają. W ten sposób następne zakupy przeprowadzą nie tylko szybciej, ale również bez zbędnych opłat za przewalutowanie. 
Podsumowując, geolokalizacja płatności jest funkcją potrzebną i ważną w nowoczesnym biznesie, zarówno w odsłonie lokalnej, jak i w dziedzinie szeroko pojętego rynku e-Commerce. Jej dostępność u pośredników płatności powinna być zatem jednym z czynników jakie weźmiemy po uwagę przy ich wyborze dla naszego rodzącego się, lub właśnie modernizowanego pod nowoczesne standardy przedsiębiorstwa. W ten sposób zarówno my, jak i nasi klienci niewątpliwie zyskamy, a to zwycięstwo dla obu stron. 

Kategorie: Rynek płatności,