NFC – Zalety i wady

Komunikacja NFC (Near Field Communication) wysuwa się na pierwszy plan w branży urządzeń mobilnych. Biorąc pod uwagę stale rosnące zapotrzebowanie użytkowników na płatności NFC, rozwiązanie to będzie stawało się jeszcze bardziej popularne. Przyjrzymy się zaletom i wadom tego systemu płatności.

Zalety NFC
Wygoda płatności to jedna z największych zalet takiego sposobu zapłaty za towary i usługi. NFC ułatwia użytkownikom dokonywanie natychmiastowych płatności za pośrednictwem smartfonów i tabletów z wykorzystaniem mobilnego portfela. Ten proces płatności jest również łatwy do zrozumienia i wygodny w użytkowaniu. Pomaga klientom dokonać transakcji za jednym dotknięciem ekranu. 
Technologia NFC jest bardzo wszechstronna, ponieważ obejmuje wiele różnych branż i usług. Ten tryb płatności może być używany do celów bankowości mobilnej, rezerwowania miejsc w restauracji, biletów do kina, rezerwacji biletów kolejowych, uzyskiwania aktualnych informacji o wydatkach i punktach nagród w czasie rzeczywistym, wykupu nagród i kuponów itp. 

Ten system jest korzystny również dla przedsiębiorstw. Firmy, które chętnie wdrażają najnowsze technologie, są postrzegane przez klientów, jako dynamiczne i progresywne. Korzystanie z NFC pomaga również lepiej obsługiwać klientów, przedstawiając im łatwy i bezproblemowy sposób płatności. Oferowanie lepszych doświadczeń zakupowych to prosta droga do zwiększenia lojalności klientów i przyciągnięcia nowych użytkowników.

Korzystanie z portfeli mobilnych jest w pewnym stopniu bezpieczniejsze, niż korzystanie z fizycznych kart kredytowych. W niefortunnym przypadku kradzieży urządzenia mobilnego dane karty kredytowej użytkownika są chronione hasłem i kodem PIN. To dodaje dodatkową warstwę bezpieczeństwa. Karty płatnicze obsługujące NFC są skonstruowane tak, aby były bezpieczniejsze, niż pasek magnetyczny zwykłej karty kredytowej. Dane gromadzone na karcie nie trafiają w ręce sprzedawców, ale są przechowywane w bezpiecznym systemie. 

Wady NFC
NFC może okazać się zbyt kosztownym rozwiązaniem dla firm. Podczas gdy duże i dobrze ugruntowane firmy, takie jak Starbucks, z powodzeniem zastosowały tę technologię w swojej działalności, mniejsze firmy mogą mieć trudności z utrzymaniem dotychczasowych obrotów i zwiększeniem zysków. Kolejnym problemem może być bezpieczeństwo transakcji. Transakcje NFC są niewątpliwie 
bezpieczniejsze, niż zwykłe płatności kartą kredytową, ale ta technologia nie jest całkowicie wolna od ryzyka. Szybka ewolucja w dziedzinie technologii zawsze ma równie silne negatywne konsekwencje. Cyberprzestepcy korzystają z nowszych metod uzyskiwania nieautoryzowanego dostępu do przechowywanych w nich danych osobowych. To sprawia, że cały system jest podatny na zagrożenia i niezupełnie bezpieczny. 

Kategorie: Rynek płatności,