System płatności w sklepie internetowym

Zakupy internetowe są szybkie, bezpieczne i wygodne dla e-klientów. Przyczyniają się do tego odpowiednie systemy płatności, które klientom pozwalają na sprawną zapłatę za zakupione towary, natomiast sprzedawcom umożliwiają natychmiastową realizacje zamówień. Klienci dokonują wpłaty na konto pośrednika, natomiast sklep w tym czasie otrzymuje powiadomienie o zrealizowaniu płatności i może od razu realizować zamówienie. Sprzedawca ma pewność, że płatność zostanie automatycznie przekazana na jego konto. Mimo, że pieniądze przechodzą jeszcze przez konto operatora, płatność i tak jest znacznie szybsze, niż np. tradycyjny przelew. 

Sposoby płatności w sieci
Sprzedawca, chcąc wybrać odpowiedniego operatora płatności, powinien poznać różne formy płatności internetowych, a jest ich niemało. Dla przykładu, polski pośrednik, firma Dotpay oferuje blisko 200 kanałów płatniczych. Wybór jest, zatem ogromny, ale z pewnością niełatwy. Istnieją pewne podstawowe sposoby płatności. Należy do przede wszystkim szybki przelew internetowy. System płatności po wybraniu tej opcji automatycznie przekierowuje klienta na stronę bakowości elektronicznej jego banku. Po zalogowaniu, ma dostęp do formularza zamówienia, którego pola są już wypełnione. Zadaniem klienta jest jedynie potwierdzenie transakcji, najczęściej za pomocą jednorazowego kodu. Kolejna, popularna metoda płatności to transakcje dokonywane przy użyciu karty. System wymaga podania danych karty w specjalnym formularzu i zatwierdzenia transakcji, która jest rozliczana przez centrum rozliczeniowe. Coraz większe zaufanie e-klientów zdobywają nowoczesne metody płatności, przede wszystkim płatności mobilne, płatności SMS-owe oraz portfele elektroniczne. 

Jak wybrać odpowiedni system płatności?
Wybór systemu płatności to bardzo ważna decyzja zarówno z punktu widzenia sprzedawcy, jak i jego klientów. O atrakcyjności systemu decyduje szeroki wachlarz metod płatności, bezpieczeństwo transakcji i funkcjonalność. Kryterium, które z pewnością warto wziąć pod uwagę jest opłata rejestracyjna lub aktywacyjna. Należy zorientować się, czy dany operator wymaga opłaty za samo założenie konta, czy może jest ono bezpłatne, a płaci się za aktywację. Niezwykle ważną kwestią jest wysokość prowizji za e-transfery, e-przelewy i płatności kartą. Warto również wziąć pod uwagę rodzaj kart obsługiwanych przez dany system, możliwość obsługi płatności mobilnych oraz integracji z PayPal. W dobie panowania urządzeń mobilnych bardzo istotne jest także posiadanie strony transakcyjnej dostosowanej do smartfonów czy tabletów. 

Kategorie: Sklep internetowy,