czytanie książek
fot. Pexels.com

Czytanie książek jest idealnym sposobem na poszerzenie naszej wiedzy. Im więcej książek czytamy, tym jeszcze lepiej budujemy i poszerzamy swoją wiedzę. Dodatkowo czytanie pozwala nam ćwiczyć wyobraźnię.

Książki są ogromnie cenną, pewnego rodzaju skarbnicą przechowywania różnego rodzaju informacji. Czytanie książek też jest świetną rozrywką, a korzyści jakie nam to daje przetrwały pokolenia.

„Czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – słowa te kiedyś wypowiedziała nasza noblistka Wisława Szymborska i trudno się z nią nie zgodzić. Większość z nas sięga po książki po to, aby się zrelaksować.

Czytanie książek to nie tylko rozrywka

Ale czytanie książek to nie tylko rozrywka. Czytanie pomaga w krytycznym myśleniu i w lepszym funkcjonowaniu naszego mózgu. Wyobraźmy sobie taką sytuację. Ćwiczysz codziennie na siłowni? Wiesz pewnie doskonale, że mięsień rośnie i staje się znacznie silniejszy niż przed treningiem.

Tak samo dzieje się z czytaniem dla twojego umysłu. Budowa mięśni a czytanie książek to bardzo podobne kwestie. Czytanie wzmacnia oddzielne części mózgu, które kontrolują twoje myślenie i analizowanie umiejętności. Książki poprawiają funkcjonowanie mózgu.

Czytanie wzmacnia pamięć i koncentrację

Czytanie książek chociaż kilka minut dziennie może wzmocnić koncentrację i funkcję naszej pamięci. Dodatkowo stymuluje mózg w zapamiętywaniu i koncentracji. Podczas czytania mózg co chwilę przechowuje różne informację, a proste zrozumienie tekstu poprawia naszą funkcję pamięci

Jak poprawia się nasza koncentracja w trakcie czytania? Nasze skupienie jest wzmocnione, ponieważ wymaga skupienia się na czytaniu. Siedząc i czytając książkę lub artykuł w gazecie lub na portalu internetowym, nie zrozumiemy co czytamy bez skoncentrowania się na tekście.

Pamiętasz zadania matematyczne w liceum? Aby je wykonać musieliśmy być całkowicie skupieni. Tak samo jest w przypadku czytania książek.

czy warto czytać książki
fot. Pexels.com

Empatia i elokwencja

Książki pozwalają nam zyskać więcej umiejętności wczucia się w sytuację drugiego człowieka. Podczas czytania powieści obcujemy z wieloma bohaterami których może polubić, a przez to wczuwamy się w jego sytuację. Czasami sytuację życiowe bohaterów lektur są podobne do naszych, które nas spotkały. To bardzo ważna umiejętność w dzisiejszych czasach, w których wielu z nas w codziennym pędzie nie zauważa drugiego człowieka.

Jak sprawa ma się z elokwencją? Człowiek oczytany to człowiek bardziej elokwentny, który nie tylko potrafi dobrze się wysławiać, ale również taki, który wie na jaki temat się wypowiada.

Bogate słownictwo jest oczywiście bardzo ważne. Podczas czytania książki natykamy się na słowa, których nie rozumiemy, a nawet nie rozpoznajemy. To zamieszanie może doprowadzić do wyszukania słowa i odkrycia definicji. Tym samym książki pomogą nam budować wypowiedzi tak, że będą one wyglądały spójnie i logicznie. Umiejętność tą docenimy szczególnie w pracy.

Czytanie poprawia sen

Czytanie książek pomaga również w śnie. I nie chodzi nam o to, że zaśniesz przy książce, ponieważ jest nudna. Książki przyczynia się do poprawy ogólnego i spokojnego snu. Czytanie pozwala się zrelaksować i odstresować. Tym samym może pomóc uzyskać głęboki i zdrowy sen.

Czytanie przed snem uspokaja nasze ciało i umysł. Jest to szczególnie ważne po długim i stresującym dniu w pracy. Wybór dobrej i interesującej książki po zapadnięciu zmroku jest niesamowicie relaksujące. Książki tym samym są świetnym rozwiązaniem w nocy przed pójściem spać.

czytanie książek
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Czytanie książek to świetna metoda na pracę nad sobą. Możesz liczyć na wiele korzyści z czytania, które pomogą zarówno Twojemu umysłowi i ciału. Czytanie jest na pewno bardzo korzystne dla zdrowia. Czytanie to również jedna z propozycji na postanowienia noworoczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here