domowa siłownia
fot. Pexels.com

Ćwiczenia fizyczne to nie tylko siłownia. Domową siłownie możemy z łatwością stworzyć w swoim mieszkaniu, a sklepy internetowe są pełne produktów fitnessowych. Doradzamy na jaki sprzęt warto się zdecydować.

Marzenia o ładnej i zdrowej sylwetce niekoniecznie możemy spełnić poza domem. Wystarczy trochę miejsca w naszym mieszkaniu i kilka podstawowych przyrządów, aby stworzyć domową siłownię.

Niestety siłownie nie zawsze są w pobliżu naszego domu, a oszczędzanie czasu jest ważne dla każdego. Dodatkowo mieszkańcy mniejszych miejscowości są skazani na dojazdy, co nie tylko zabiera mnóstwo czasu, ale jest też dużym utrudnieniem.

Tym samym czas przeznaczony na dotarcie do miejsca, gdzie można poćwiczyć, warto spożytkować efektywniej, a domowa siłownia to niewątpliwie pozwoli.

Domowa siłowania i jej atuty

Domowa siłownia daje nam możliwość dostosowania się pory treningu do zmieniających się obowiązków i zajęć. To zdecydowanie duża ułatwienie na co dzień, ponieważ ćwiczymy tedy, kiedy znajdziemy chwilę wolnego czasu.

Dodatkowo wiele osób chciałaby w końcu pójść na siłownię, ale po prostu wstydzi się swojej słabej kondycji bądź niedoskonałości sylwetki. Dodatkowo niektórzy nie lubią ćwiczyć wśród innych z powodu swojej nieśmiałości. W tej sytuacji domowa siłownia to strzał w dziesiątkę.

Siłownia w domu może być inwestycją opłacalną dla kogoś, kto naprawdę chce się przyłożyć do treningu. Koszt jej zorganizowania w domu zwraca się w miarę szybko, a ponadto nie trzeba od razu kupować wszystkich przyrządów.

ćwiczenia fizyczne
fot. Pexels.com

Domowa siłowania. Hantle

Hantle to jedno z ulubionych urządzeń osób, które ćwiczą na siłowni, które bez większych problemów można wykorzystywać podczas domowych treningów.

Hantle można używać do ćwiczeń na większości partii mięśniowych. Jeśli na początku tygodnia ćwiczysz głównie klatkę piersiową i biceps, dwa średniej wielkości hantle pozwolą Tobie wykonać m.in. wyciskanie, rozpiętki i zgięcia ramion.

Jeśli w Twoim planie treningowym na środę przypada „dzień pleców”, dzięki hantlom zrobisz wiosłowanie w opadzie. Piątek to dzień nóg? Wystarczy ze złapiesz dwa cięższe hantle i przejdziesz się po swoim domu w wykroku.

Najbardziej uniwersalne do domowej siłowni wydają się hantle o masie od 15 do 22 kilogramów. Jeśli masz taką możliwość zakup dwa zestawy hantli – cięższy i lżejszy. Takie zestawy bez problemu są dostępne w internecie.

Ćwiczenia fizyczne: Kettlebell

Kettlebell to jedno z najbardziej uniwersalnych wynalazków do ćwiczeń fizycznych. Wystarczy już tylko jeden kettle, aby wykonać efektywny oraz zróżnicowany trening całego naszego ciała.

Kettlebell to produkt wywodzący się Rosji, gdzie jeszcze w czasach cesarstwa był wykorzystywany przez armię. Teraz to jedno z popularnych narzędzi wykorzystywanych przez sportowców. Jest to jedno nieodłącznych wyposażeniem siłowni i boksów crossfitowych.

Decydując się na zakup tego urządzania do Twojej domowej siłowni zwróć przede wszystkim uwagę na jego ciężar. Jeśli planujesz ćwiczenia fizyczne złożone i dynamiczne, takie jak tzw. kettlebell swings – czyli wymachy hettlem lub rwanie kettlem zacznij od lżejszego odważnika. Idealny to taki ważący od 16 do 22 kilogramów.

Domowa siłownia. Piłka gimnastyczna – na jaką się zdecydować?

Kolorowe piłki odkryte zostały niedawno przez szefów korporacji. Coraz więcej pracowników biurowych zastępuje nimi tradycyjne krzesła od biurek.

Początkowo niewygodna piłka, wymusza utrzymywanie prawidłowej sylwetki i prostych pleców podczas codziennej pracy przy komputerze.

Piłka gimnastyczna to nie tylko zwykły gadżet, którego warto używać do domowych ćwiczeń. Jej największą zaletą jest cena. Dobre piłki można kupić już za kilkanaście złotych.

Piłka gimnastyczna jest najczęściej wykorzystywana do wzmacniania mięśni brzucha oraz naszego kręgosłupa. Można na niej wykonywać podstawowe spięcia i podpory. Co ważne, ćwiczenia angażują do pracy mięśnie głębokie, dzięki którym utrzymana jest równowaga.

Atutem piłki gimnastycznej jest również uniwersalność. Z ćwiczeniami w domu poradzą sobie zarówno początkujący, jak i zaawansowani sportowcy.

Ćwiczenia w domu. Mata gimnastyczna

Wybór odpowiedniej maty gimnastycznej jest bardzo ważny, aby uniknąć niepotrzebnych kontuzji. Przede wszystkim pomyślmy, do czego jakich czynności będziemy jej potrzebować.

Ćwicząc podłodze w naszym mieszkaniu, warto jednak zainwestować w grubszą matę. Zasada jest prostsza – im cieńsza mata, tym mniejsza amortyzacja. Dodatkowo warto sprawdzić jej rozmiar.

Mata gimnastyczna przyda się nie tylko do ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha czy pleców. Świetnie sprawdzi się również, jako wygodna podstawa pod ćwiczenia jogi lub pod ćwiczenia rozciągające.

ćwiczenia w domu
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Domowa siłownia to miejsce, które można zbudować szybko i efektywnie. Wystarczy nam zaledwie kilka podstawowych sprzętów. Wady? Jako wady najczęściej wymienia się trening bez asekuracji i mniejszą motywację. Dlatego każde ćwiczenie wykonujmy z rozwagą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here