dni wolne 2021
fot. Pexels.com

Lubisz sobie zaplanować długi weekend. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kalendarz dni wolnych od pracy na 2021 rok. Sprawdź, kiedy wziąć urlop, aby złapać odrobinę oddechu od pracy.

W 2021 roku przysługuje trzynaście dni wolnych od pracy. Kiedy wypadają najważniejsze święta w Nowym Roku, i w którym terminie warto najlepiej wziąć urlop, aby cieszyć się długim weekendem.

Z myślą o Tobie w jednym miejscu zebraliśmy wszystkie pomocne informacje, abyś po wyczerpującym ubiegłym roku mógł bardziej odpocząć od codziennych obowiązków.

jak wykonać postanowienia noworoczne
fot. Pexels.com

Dni wolne od pracy w 2021 roku

 • 1 stycznia – Nowy Rok (piątek),
 • 6 stycznia – Trzech Króli (środa),
 • 4 kwietnia – Wielkanoc (niedziela),
 • 5 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny (poniedziałek),
 • 1 maja – Święto Pracy (sobota),
 • 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja (poniedziałek),
 • 23 maja – Zielone Świątki (niedziela),
 • 3 czerwca – Boże Ciało (czwartek),
 • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny i Święto Wojska Polskiego (niedziela),
 • 1 listopada – Wszystkich Świętych (poniedziałek),
 • 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości (czwartek),
 • 25 grudnia – Boże Narodzenie I dzień (sobota),
 • 26 grudnia – Boże Narodzenie II dzień (niedziela).

W 2021 rok możesz zarezerwować sobie kilka długich weekendów. Pierwszą szansa będziesz idealna w styczniu. Nowy Rok przypada w piątek, a to oznacza, że jeśli weźmiesz wolne 4 i 5 stycznia, zyskasz odrobinę wytchnienia aż do 6 stycznia, czyli Święta Trzech Króli. Gdy dobierzesz urlop także 7 i 8 stycznia – zapowiada się aż 10 dni odpoczynku już na samym początku Nowego Roku.

Wielkanoc w 2021 roku przypada na 4 kwietnia. Jeżeli zaplanujesz swój urlop na 1 i 2 kwietnia, w rezultacie możesz mieć aż 5 dni bez pracy. Na następny długi weekend trzeba będzie poczekać niestety aż do majówki,

1 maja wypada w sobotę, a 3 maja w poniedziałek. Wystarczy zarezerwować wolne np. na ostatni dzień kwietnia i tym sposobem zyskać przestrzeń  na 4 dni wypoczynku poza domem i na świeżym powietrzu.

Kolejna szansa na przedłużony weekend pojawi się w czerwcu przy okazji Bożego Ciała. Święto jak co roku wypada w czwartek. Jeśli ze swojego urlopu wygospodarujesz wolny piątek, to do dyspozycji będziesz mieć ponownie 4 dni bez pracy.

Krótki urlop możesz zarezerwować również na przełomie października i listopada. Wszystkich Świętych będziemy obchodzić w poniedziałek, zatem wystarczy wziąć wolne 28 października (piątek) i przedłużyć sobie listopadowy weekend.

W 2021 roku Święto Niepodległości (11 listopada) będziemy obchodzić w czwartek. Jeśli dostaniesz urlop w piątek (2 listopada), ponownie będzie mógł się cieszyć czterema dniami urlopu.

dni wolne od w 2021 roku
fot. Pexels.com

Dni wolne 2021 rok. Czy za święto w sobotę należy się dzień wolny w pracy?

W 2021 roku tylko dwa razy świąteczny dzień przypada w sobotę. To 1 maja oraz 25 grudnia. Zgodnie z prawem osoby zatrudnione na umowę o pracę mogą za świąteczną sobotę odebrać dodatkowy dzień wolny. Co do zasady pracodawca wyznacza, kiedy może to nastąpić.

Zasada nie działa w przypadku świątecznych dni, które wypadają w niedzielę. Kodeks pracy jasno określa, że „każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela, obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin”. To oznacza, że za Wielkanoc, Zielone Świątki i Święto Wojska Polskiego nie otrzymamy dodatkowego dnia wolnego od pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here