akwarium

Wybierając zarówno akwarium, jak i przedmioty, które się w nim znajdą, powinniśmy poza wyglądem mieć na uwadze także komfort i bezpieczeństwo zwierząt, które będą z niego korzystały. Dlatego, jeśli zdecydujemy się na jakiś konkretny kształt i rozmiar, to powinniśmy dobrać do niego taki gatunek rybek, któremu będzie wystarczała dana pojemność.

Wielkość akwarium

Wiele osób zastanawia się, jakie akwarium będzie odpowiednie dla naszych zwierząt, a jednocześnie ładne. Bez wątpienia to właśnie kwestia funkcjonalności i zagwarantowania odpowiednich warunków życia rybkom powinna być dla nas priorytetem, bo bezpośrednio wpłynie na zdrowie, rozwój i życie wodnej fauny.

Oczywiście, im większe będzie akwarium, tym będzie lepiej dla naszych zwierząt. Co więcej, łatwiej zmieścimy w nim całe, niezbędne wyposażenie, a także urządzimy z gustem.

Wybierając konkretną wielkość, przede wszystkim powinnyśmy kierować się potrzebami danego gatunku. Przykładowo, jeśli chcemy, aby w naszym akwarium znajdowały się gupiki, które potrzebują 40 litrów wody, a także mieczyki Hallera, które potrzebują 100 litrów wody, to powinniśmy sięgnąć po stulitrowy lub większy zbiornik.

Wyposażenie akwarium

Wyposażenie akwarium to dosłownie sprawa życia i śmierci dla rybek. To od akcesoriów zależy bowiem, czy zostaną im zapewnione właściwe do życia warunki. Co zatem powinno znaleźć się w zbiorniku?

Akwarium powinno posiadać przede wszystkim filtr do oczyszczania wody; napowietrzacz, który pozwoli na jej dotlenianie; a także termometr i grzałkę, ponieważ rybki potrzebują odpowiedniej temperatury. Niezbędne będzie także oświetlenie, które powinno być dobrane również pod kątem żywych roślin, jeśli umieszczamy je w akwarium.

Akwarium kula

Częstym tematem do rozmów jest oczywiście akwarium w kształcie kuli. Wielu osobom przypadło ono do gustu ze względu na nietypowy kształt i ciekawe możliwości aranżacji przestrzeni dla rybek.

Jednakże, aby było w pełni funkcjonalne, a także bezpieczne dla stworzeń, które chcemy tam umieścić, powinniśmy wybrać takie, które będzie miało odpowiednią pojemność. Nie należy kupować najmniejszej kuli, nawet jeśli wydaje się estetyczna, ponieważ zazwyczaj nie jesteśmy w stanie wyposażyć jej we wszystko, co jest potrzebne dla rybki. Taki wybór mógłby nawet doprowadzić do choroby wodnego pupila.

Biorąc pod uwagę odpowiednie warunki życia dla rybki, w akwarium o kształcie kuli nie może zabraknąć filtra z funkcją napowietrzania, który utrzyma równowagę biologiczną w zbiorniku. Dodatkowo warto umiejscowić tam grzałkę z termostatem. Być może nie będzie to najłatwiejsze zadanie, ale jednak jest możliwe do wykonania, a zapewni rybce optymalne środowisko.

Oczywiście, poza podstawowym i obowiązkowym wyposażeniem, powinniśmy także pamiętać o tym, że ryby potrzebują kryjówek. Warto pomyśleć o ich umiejscowieniu w akwarium o kształcie kuli lub – jeśli okazuje się ono zbyt małe – należy zmienić je na większe i łatwiejsze w aranżacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here