Hierarchia Eisenhowera
fot. Pexels.com

Hierarchia Eisenhowera, znana również jako Matryca lub Kwadrat Eisenhowera to najlepsze znane narzędzie do ustalenia priorytetów. Hierarchia pomaga nam odróżnić sprawy pilne od naprawdę ważnych.

Hierarchia Eisenhowera to jednym z podstawowych elementów wszelkich szkoleń dotyczących zarządzaniem czasem. Niestety wiele trenerów ją błędnie interpretuje, w efekcie czego uczestnicy szkoleń szybko zapominają o tej sprawnej metodzie. Hierarchia Eisenhowera to również wskazówki jak być lepiej zorganizowanym.

jak być lepiej zorganizowanym
fot. Pexels.com

Czym jest Hierarchia Eisenhowera?

Autorem metody jest pochodzący trzydziesty czwarty Prezydent Stanów Zjednoczonych – Dwight David Eisenhower. Był uznawany za jednego z najbardziej produktywnych prezydentów w historii. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Sekret jego osiągnięć tkwił w odróżnianiu spraw pilnych od ważnych.

Hierarchia Eisenhowera to jedna z popularnych koncepcji świadomego zarządzania sobą w czasie. Służy do analizy i oceny działań w kontekście naszej produktywności. Jest to również narzędzie do planowania i ustalania priorytetów, z punktu widzenia ich ważności i pilności. Umożliwia nam podejmowanie lepszych i trafniejszych wyborów oraz decyzji co do podejmowanych naszej aktywności.

Hierarchia Eisenhowera czyli cztery kwadraty produktywności

Na początku musimy ustalić czym są nasze plany pilne, a ważne. Zadania pilne to te, które mają ustalony termin wykonania i jest on bliski. W różnych zadaniach może być różny. Czasem będzie to kilka godzin a innym razem kilka dni. Natomiast zadania ważne to działania, które mają związek z Twoją misją, celami i wartościami. Mogą dotyczyć różnych obszarów zarówno życia prywatnego, jak i zawodowego.

Hierarchia Eisenhowera dzieli się ona na 4 grupy:

  • zadania A – pilne i ważne od których rozpoczynamy dzień;
  • zadania B – mniej pilne i ważne, które mogą poczekać, jednak w pewnym momencie staną się pilne i wtedy trzeba będzie je wykonać w jak najkrótszym czasie;
  • zadania C – pilne i mniej ważne, to takie zadania, które realizujemy natychmiast uznając, że są najważniejsze przez co odkładamy to, co jest rzeczywiście istotne;
  • zadania D – mniej pilne i mniej ważne realizujemy, w momencie kiedy wystarczy nam na nie czasu;
lepsza organizacja
fot. Pexels.com

Hierarchia Eisenhowera. Jak wykorzystać ją w praktyce?

Na początku wypisz wszystkie swoje zadania, które musisz zrealizować, ale na razie ich nie porządkuj. Wypisz wszystko, co przychodzi Ci do głowy. Zbierz je ze wszystkich karteczek i miejsc, w których je przechowujesz i wydobądź je z najgłębszych zakamarków swojej pamięci.

Następnie ustal które zadania wypisane na kartce należą do kategorii pilnych i ważnych. Spójrz na swoje zadania i przyporządkuj każde z nich do poszczególnych ćwiartek matrycy. Następnie bądź konsekwentny i staraj się wykonywać wszystkie zadania systematycznie.

Czasami osoby mają trudność z przyporządkowaniem spraw do odpowiedniej ćwiartki Hierarchii Eisenhowera. Często ulegają obi wrażeniu, że wszystko jest pilne i ważne. Efektem tego jest przepełnienie dwóch pierwszych ćwiartek, podczas gdy pozostałe są prawie puste.

Niektórzy odnoszą porażkę również w skutecznym realizowaniu swoich celów, ponieważ nie przykłada się to na sporządzenia listy spraw do zrobienia. Jeśli nie zrobisz tego dokładnie i nie ujmiesz w swoim systemie wszystkich spraw, narazisz się na wybuchy nieprzewidzianych pożarów, którymi będziesz musiał się zająć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here