Jak wybrać dobre szelki dla psa

Szelki mogą stanowić doskonałą alternatywę dla tradycyjnej obroży i szelek. Należy jednak pamiętać, że aby tak było, trzeba wybrać odpowiednie akcesorium, uwzględniając indywidualne predyspozycje czworonożnego przyjaciela. Co brać pod uwagę przy wyborze szelek i jakie sprawdzą się najlepiej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Szelki odpowiednio dopasowane

Szelki stanowią świetny sposób na zabezpieczenie psa w szczególności w przypadku ras małych oraz szczeniaków, które jeszcze nie są do końca zdyscyplinowane. Jeśli są właściwie dobrane, codzienne funkcjonowanie na spacerach odbywa się przy zachowaniu optymalnego komfortu i bezpieczeństwa. 

Dobre szelki pozwalają zachować właściwą postawę zwierzęcia oraz nie krępują jego ruchów. Są też bardziej wygodne i nie stwarzają ryzyka uszkodzenia, co w przypadku zbyt mocnego pociągnięcia obroży i tradycyjnej smyczy może nastąpić częściej.

Pamiętaj jednak, że szelki muszą być dobrze dobrane. Pod uwagę należy brać rasę psa i jego rozmiar oraz wagę. Szelki amiplay posiadają konkretne kryteria doboru, uwzględniając właśnie przede wszystkim wielkość pupila.

Co ważne, szelki nie mogą zbyt uciskać psa, ale te za luźne mogą przyczynić się do niewłaściwego zabezpieczenia, wysuwania łap czy przedostawania się części konstrukcji szelek do pyska, co jest sporym zagrożeniem. W złych szelkach pies może się plątać, a ich zapięcie nie będzie dawać wystarczającej ochrony. Te za małe mogą przyczyniać się do otarć, a nawet ran na ciele psa, a już na pewno będą przyczyniać się do jego dyskomfortu w ramach normalnego poruszania się.

Szelki czy smycz?

Obroża może uciskać gardło psa, szczególnie jeśli zwierzę szarpie się i ciągnie. Właśnie dlatego to szelki są bardziej zalecane w przypadku szczeniąt, które dopiero uczą się chodzenia przy nodze. 

Obroża stanowi dobre rozwiązanie w przypadku psów większych ras oraz psów dorosłych. O ile smycz może być tak naprawdę dowolna, to od obroży wymaga się specyficznych właściwości. Nie może to być na przykład kolczatka, która może nie tylko sprawiać ból, ale wręcz niekorzystnie wpływać na zdrowie psa. 

Jeśli wybierasz szelki, zwróć uwagę na grubość całej konstrukcji. Zbyt cienkie pasy mogą wbijać się w ciało oraz plątać długą sierść. Uwzględnij zresztą, że szelki są lepszą opcją dla psów o krótkich włosach. 

Najlepszą opcją jest posiadanie dla psa zarówno dobrych szelek, jak i obroży ze smyczą i zakładanie ich naprzemienne. Dzięki temu pupil nie przyzwyczai się do jednego rodzaju zabezpieczenia i zawsze będzie mógł komfortowo odbywać spacer. 

Stawiaj na dobrą jakość wyrobów, dzięki czemu zarówno smycz, jak i szelki przetrwają długie lata. Zwracaj jednak uwagę, że szelki kupione szczeniakowi należy wymieniać regularnie wraz z rozwojem psa. Kilka miesięcy wystarczy, aby pies zwiększył swoje wymiary. Dobrym rozwiązaniem jest zakup szelek z regulacją. Ta sama zasada dotyczy zresztą tradycyjnej obroży, która z czasem może zbytnio uciskać szyję i gardło zwierzęcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here