rzucenie palenia
fot. Pexels.com

Palenie papierosów zabija co roku około 8 milionów ludzi. Nałóg ten jest szkodliwy dla organizmu człowieka. Niestety, rzucenie palenia nie jest takie proste jak jego rozpoczęcie. Potrzebna jest do tego silna wola i determinacja.

Postanowienia noworoczne są rożne. Jednym z najpopularniejszych jest właśnie rzucenie palenia.  Palenie tytoniu powoduje wiele chorób, takich jak nowotworów płuc, przełyku, jamy ustnej, a nawet mózgu.

Korzyści zdrowotne są jednak o wiele większe. Można je zauważyć już po 20-30 minutach od wypalenia naszego ostatniego papierosa:

  • spada tętno i ciśnienie krwi;
  • od 2 do 12 tygodni poprawia się krążenie i zwiększa się pojemność płuc;
  • od 1 do 9 miesięcy zmniejsza się kaszel i duszności;
  • po 1 roku ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę mniejsze niż u palacza;
  • po 5 latach ryzyko udaru jest zmniejszone ;
  • po 10 latach ryzyko raka płuc spada do około połowy;

Jak możemy zauważyć korzyści jest bardzo dużo. Dodatkowo pamiętajmy, że rzucenie palenia zmniejsza również ryzyko impotencji oraz trudności w zajściu w ciąże,  poronienia oraz urodzenia dziecka o niskiej masie urodzeniowej.

Rzucenie palenia krok po kroku

Jeśli podjęliśmy już w końcu dobrą decyzję o rzuceniu palenia musimy stworzyć plan krok po kroku, który pomoże nam zakończyć przygodę z papierosami.

Decyzja o rzuceniu palenia

Na początku wskaż powody, aby rzucić palenie. Rezygnacja z uzależnienia jest o wiele trudniejsza niż rozpoczęcie palenia papierosów. Zadaj sobie jedno pytanie: dlaczego nie chce już palić?

Jeśli nie jest to Twoje pierwsze podejście do pożegnania się z tym niezdrowym nałogiem, nie załamuj się i próbuj dalej. Im więcej razy próbowałeś, tym większa szansa, że tym razem wygrasz.

Określ kiedy sięgasz po papierosa?

Palenie papierosów jest czymś więcej niż tylko fizycznym uzależnieniem od nikotyny. Jest to również uzależnienie psychiczne. W tym kroku określ dlaczego palisz i w jakich sytuacjach najczęściej sięgasz po kolejnego papierosa z paczki.

Czy zapalenie to dla Ciebie chwila spokoju i przemyślenia lub stanowi przerwę w pracy? Palenie to szansa na relaks lub nagrodzenie. Kiedy najczęściej uzależnieni sięgają po papierosa?

  • w trakcie picia kawy;
  • po zakończonym posiłku;
  • przy rozmowie telefonicznej;
  • na imprezach;
  • przy stresujących sytuacjach;

Jeśli pijesz rano kawę, zaplanuj pierwszą w pracy, w której najprawdopodobniej nie możesz zapalić. Po zjedzonym obiedzie zaplanuj sobie inną czynność niż zapalenie papierosa. Może to być spacer lub innych czynność, która sprawi Ci przyjemność. Gdy jesteś po stresującej rozmowie telefonicznej lub w trakcie połóż na przykład antystresową kulkę gniotkę obok telefonu, abyś mógł zająć czymś drugą rękę.

palenie papierosów
fot. Pexels.com

Określ czas rzucenia palenia

Stwórz sobie osobiste zobowiązanie i przygotuj swój umysł do zakończenia przygody z papierosami. Wybierz datę rozstania się z nałogiem. Zapisz swoją datę rezygnacji z palenia papierosów i patrz na nią każdego dnia. Pozwól, by determinacja rosła w miarę jej zbliżania się.

Oczywiście jest to jedna z metod rzucenia palenia całkowicie. Wiele osób lubi zaplanować sobie ten dzień na konkretną datę, inni natomiast podejmują taką decyzję z dnia na dzień – natychmiastowo. Wszystko zależy od Ciebie.

Najważniejsze pierwsza dwa tygodnie

Kluczem do sukcesu w rzuceniu palenia są pierwsze dwa tygodnie. Jeśli uda Ci się przetrwać ten czas, będziesz bardzo blisko do zakończenia nałogu. Przez pierwsze dwa tygodnie rzucenia palenia papierosów to rozproszenie uwagi i zajęcie się innymi sprawami, które spowodują, że nie będziemy myśleć o „puszczeniu dymka”.

Jak sobie poradzić w tym okresie? Zaplanuj spotkania ze swoimi przyjaciółmi, idź na spacer lub rower, zakup karnet na siłownie, basen. Pij dużo wody, unikaj sytuacji, które wywołują u Ciebie niepotrzebny stres, unikaj imprez lub spotkań z osobami, które na co dzień palą papierosy.

Metody rzucenia palenia

Mowa tutaj o plastrach nikotynowych  i pastylkach do ssania. Pierwsza opcja jest komfortowa, ponieważ zapewnia długotrwałą ulgę w odstawianiu nikotyny. Przykleja się go raz dziennie. Plaster nikotynowy zwiększa szanse na sukces od 50 do nawet 70 procent. Pastylki do ssnania nikotyny powodują krótkotrwałe złagodzenie objawów odstawienia nikotyny.

jak rzucić palenie
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Natomiast idealnym połączeniem, które zapewni Tobie przyszły sukces w rzuceniu palenia jest skorzystania z plastrów lub pastylek, ale przede wszystkim silna wola. Nie poddawaj się, nawet jeżeli pojawią się chwile załamania. Chodzi przecież tutaj o Twoje zdrowie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here