nauka języków obcych
fot. Pexels.com

Nauka języka obcego dla nikogo nie jest od razu prosta. Posługiwanie się językami obcymi w stopniu co najmniej komunikatywnym to umiejętność, o której marzy chyba każdy z nas. Zanim zaczniemy się usprawiedliwiać, że w ogóle nie mamy talentu do języków i zostaniemy z nimi jak Himilsbach z angielskim odpowiedzmy sobie szczerze czy starannie podchodziliśmy kiedykolwiek do tego zadania?

Nikt jak na razie nie stworzył zestawu uniwersalnych metod, które zrobiłyby z każdego poliglotę. Internet stwarza wręcz nieograniczone możliwości nauki języków obcych. Dostępność do pomocy naukowych sprawia, że tylko nasz własny brak motywacji może stać się realną przeszkodą w nauce.

I to właśnie nasze nastawienie jest najważniejszą rzeczą w nauce języków obcych. Bez stale pobudzanej motywacji, szybko przestaje się widzieć sens w nauce.  Potraktujmy poznawanie języka obcego jako rodzaj podróży do innego świata. W końcu każdy lubi podróże.

Jednak przyswajanie nowego języka to wyzwanie wymagające od nas zaangażowania. Nie oczekujemy błyskawicznych efektów, ale ciężka praca i tak się opłaci. Przedstawiamy Tobie najlepsze sposoby na naukę języka obcego.

języki obce
fot. Pexels.com

Nauka języków obcych poprzez kurs językowy

Jeżeli zależy nam na szybkim i relatywnie trwałym osiągnięciu rezultatów naszej nauki, to zdecydujmy się na kurs językowy. To idealny pomysł dla osób, które mają problem ze zmobilizowaniem się do samodzielnej nauki. Wybór takich kursów jest ogromny. Jednak przed wybraniem tego konkretnego, zastanówmy się nad preferowaną formułą kursu.

Możemy dołączyć do grupy uczniów lub zdecydować się na indywidualny kurs. Oba rozwiązania mają oczywiście swoje wady i zalety. Poziom i forma zajęć w przypadku lekcji indywidualnych dostosowana jest do jednej osoby.

Pamiętajmy jednak, że praca z nauczycielem będzie owocna dopiero wtedy, gdy Ty mocno zaangażujesz się w proces nauki. Nawet najlepszy korepetytor nie zrobi z Ciebie osoby posługującej się 5 językami obcymi.

Kluczową sprawą jest również regularność naszych lekcji. Częste odwoływanie zajęć i szukanie wymówek szybko się zemści. Nauczyciel powinien wskazać Ci odpowiednią drogę, wspierać i motywować do nauki.

Nauka języków obcych – aplikacje

Dającym wiele korzyści narzędziem są aplikacje do nauki języków obcych dostępne na Twój telefon. Ich największą zaletą jest możliwość korzystania z nich na swoim smartfonie w dowolnym czasie i miejscu. Zamiast więc przeglądać setny raz media społecznościowe w autobusie lub w tramwaju, wystarczy włączyć aplikację i poznać nowe, np. angielskie słówka.

Do wyboru jest cała masa programów, które w swojej ofercie posiadają różne ciekawe języki, takie jak holenderski, indonezyjski lub węgierski. Niektóre aplikacje posiadają dodatkowe, płatne funkcje, ale z drugiej strony ich koszt nie jest wygórowany. Tym bardziej, że lekcje są przygotowane przez specjalistów.

Nauka języków obcych. Jakie podręczniki wybrać?

Książki do nauki języka obcego w erze Internetu są postrzegane jako już przestarzałe metody nauczania, od których się odchodzi. Odpowiednio skonstruowana książka daje solidną bazę wiedzy i wyznacza kierunek i płynnie wprowadza w różne tematy i zagadnienia gramatyczne.

Po każdym przerobionym przez nas rozdziale, możemy wypełnić specjalnie przygotowane ćwiczenia na słuchanie, czytanie, pisanie i mówienie. Nasza wiedza będzie zweryfikowana przez sprawdzian. Taki system zmusza do regularnej nauki i przygotowywania się z mniejszych partii materiału.

Książki stanowią pewną całość, do której zawsze można wrócić. W książkach do gramatyki w jednym miejscu mam cały przegląd tematów do opanowania. Ważne jest pisemne uzupełnianie ćwiczeń, żeby w każdej chwili można było do nich wrócić i je powtórzyć. Ustne rozwiązywanie zadań niesie ryzyko, że po jakimś czasie zapomnimy jaka na przykład była poprawna odpowiedź.

Nauka języków obcych poprzez oglądanie filmów lub seriali

Nic tak nie doskonali wymowy, akcentu oraz rozumienia języka mówionego jak oglądanie filmów lub seriali z napisami. Telewizja lub serwisy streamingowe dają poza tym świetną okazję do zetknięcia się z różnymi dialektami.

W każdym momencie można zastopować oglądanie naszej ulubionej produkcji i sprawdzić znaczenie niezrozumiałych słówek i kontynuować seans.

Tematyka danego filmu lub programu musi jednak leżeć w kręgu naszych zainteresowań oraz ważne jest też dostosowanie poziomu do posiadanych umiejętności. Katowanie się ambitnymi, ale mimo wszystko o nie do końca interesującej nas tematyce, będzie kiepskim pomysłem. Najlepiej zacząć od krótkich produkcji o luźnym charakterze.

metody nauki języków obcych
fot. Pexels.com

Podsumowanie

Nauka języka obcego wcale nie wymaga naturalnego daru. Często ludzie mniej zdolni osiągają dużo lepsze rezultaty, bo w przeciwieństwie do tych utalentowanych są niesamowicie pracowici. Systematyczna nauka, zaangażowanie i dobre podejście potrafią zdziałać cuda.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here