długi weekend
fot. Pexels.com

W 2021 roku czeka na nas sporo długich weekendów. Warto już teraz znaleźć najlepsze urlopowe inspirację, gdzie najlepiej spędzić długi weekend w naszym pięknym kraju.

Dni wolne od pracy w 2021 roku to okazja, aby odpocząć od codziennej rutyny i naładować bateryjki do dalszego działania. Jednodniowy, dwudniowy albo może i trzydniowy. To spora lista, dlatego mamy nadzieję, że każdy z Was znajdzie coś dla siebie. Przygotowaliśmy dla Was listę naszych propozycji, gdzie najlepiej się wybrać na długi weekend w naszym kraju.

Odkryj Szczecin

Bardzo prawdopodobne, że wielu z Was nie zdaje sobie sprawy, że Szczecin jest miastem, które ma wiele do zaoferowania turystom i perfekcyjnie nadaje się na krótki weekendowy wypad. Pamiętajmy, że Szczecin nie znajduje się nad morzem, więc romantyczne spacery po plaży nie wchodzą w grę. Ale i tak nie będziecie zawiedzeni.

Obowiązkowym punktem zwiedzania Szczecina są Wały Chrobrego, czyli tarasy widokowe położone na skarpie nad rzeką Odrą. To jedna z najbardziej charakterystycznych części tego miasta. Znajdują się tam między innymi robiące wrażenie budynki Akademii Morskiej, Teatru Współczesnego i Muzeum Narodowego. Wraz z Zamkiem Książąt Pomorskich, leżącym na Wzgórzu Zamkowym, tworzą wizytówkę stolicy Pomorza Zachodniego.

szczecin
fot. Pexels.com

Interesującą atrakcją Szczecina jest również Dworzec Główny PKP, gdzie w  jego podziemiach znajduje największy w Polsce się dawny schron dla ludności cywilnej . Powstał w okresie II wojny światowej i był przystosowany do przyjęcia około 5 tysięcy osób. Nie pomińcie również Bramy Królewskiej na placu Hołdu Pruskiego, kościoła św. Jana Ewangelisty oraz Placu Jasne Błonia.

Odpocznij w Górach Bardzkich

Długi weekend w górach zawsze cieszy się dużą popularnością. Jeżeli nie chcesz spotkać zbyt wielu innych turystów, pomyśl spokojniejszym miejscu. Tym samym możesz zainteresować niezwykle ciekawym miejscem – Górami Bardzkimi, stanowiącymi część Kotliny Kłodzkiej.

To niewysokie wzniesienia, które stanowią malownicze tło dla pieszych wędrówek i rowerowych przejażdżek, nawet wśród mniej wysportowanych osób. W okolicy znajduje się również wiele miejsc, które urozmaicają nasz wypoczynek. Można odwiedzić niewielkie Bardo, gdzie warto zobaczyć kamienny most, przypominający ten z czeskiej Pragi. Znajduje się tam również barokowe sanktuarium, kryjące cenną XII-wieczną figurkę Matki Boskiej.

W czasie długiego weekendu można odwiedzić również dawne pruskie forty. Najsłynniejszy znajduje się w Srebrnej Górze i zajmuje obie strony przełęczy oddzielającej Góry Bardzkie od Gór Sowich. Jest to potężna twierdza zbudowana na rozkaz Fryderyka II, który chciał zabezpieczyć swoją władzę na Dolnym Śląsku. Turyści mogą zwiedzać wybrane forty, np. Donżon i Ostróg, chociaż do tego ostatniego dostęp jest utrudniony.

Mazury

Mazury jeden z piękniejszych regionów naszego kraju i zdecydowanie godny odwiedzenia o każdej porze roku. Pod względem turystycznym jest jednym z najciekawszych. Możecie tam żeglować po wspaniałych jeziorach, przemierzać je kajakami, spacerować po przepięknych lasach, wybrać się na wycieczkę rowerową malowniczymi trasami lub zrelaksować się podczas jazdy konnej.

długi weekend mazury
fot. Pexels.com

To także region interesujący pod względem historycznym. W odległości około 8 kilometrów od Kętrzyna, położonego we wschodniej części Mazur, znajduje się słynny Wilczy Szaniec, czyli kwatera główna Adolfa Hitlera z czasów II wojny światowej. Warto poświęcić czas na zwiedzenie Twierdzy Boyen w Giżycku. Przyciąga uwagę swoją formą – ma kształt gwiazdy – i jest jednym z najważniejszych zabytków na Mazurach.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here