Wysłodki buraczane dla koni

Wysłodki buraczane to produkt spożywczy wykorzystywany w diecie różnych zwierząt hodowlanych, w tym między innymi koni. Wysłodki powstają jako produkt uboczny, w czasie wytwarzania cukru spożywczego. Mówiąc wprost, wysłodki to bulwy buraczane, pozbawione cukru oraz innych rozpuszczalnych w wodzie składników. W rezultacie wysłodki buraczane są w dużym stopniu bogate w węglowodany, a jednocześnie pozbawione tłuszczy, a obecne w ich składzie związki azotowe zawierają przede wszystkim białko. Poniżej rozwijamy temat wysłodków buraczanych oraz podpowiadamy jak wybierać ten typ paszy dla swoich zwierząt hodowlanych. 

Wysłodki buraczane — skład i najważniejsze zalety 

Wysłodki buraczane mogą być z łatwością stosowane w karmieniu koni. Obecne w ich składzie węglowodany to przede wszystkim pektyny, celuloza i hemiceluloza, z których przetrwaniem z łatwością poradzi sobie flora jelitowa koni. Pod tym względem, wysłodki mogą być świetnym uzupełnieniem diety zwierząt. 

Warto jednak pamiętać, że objętościowo wysłodki składają się przede wszystkim z wody. Może to stanowić pewne utrudnienie w trakcie transportu wysłodków oraz w czasie ich przechowywania. Ponadto wysłodki w formie mokrej stosuje się wyłącznie w trakcie kampanii cukrowniczych. Jeśli planujesz przechowywać wysłodki przez okres dłuższy niż tydzień, wówczas konieczne może okazać się sięgnięcie po specjalne metody konserwacji. 

Wysłodki można przetwarzać na kilka sposobów. Można je kisić, co jednak — z uwagi na wysoką zawartość cukru — nie należy do zadań najłatwiejszych. Ponadto, wysłodki poddaje się prasowaniu, melasowaniu i suszeniu. 

Korzyści z wyboru wysłodków buraczanych 

Wysłodki buraczane przynoszą rozmaite korzyści wynikające z ich stosowania. Przede wszystkim, w ich składzie znajduje się wysoko przyswajalny błonnik, który doskonale uzupełnia końską dietę. Sprzyja on rozwijaniu się flory bakteryjnej w jelitach tych zwierząt. Dzięki temu, trawienie różnego typu żywności przebiega łatwiej. Wysłodki mogą być także stosowane w przypadku zwierząt z problemami trawiennymi lub innymi problemami w obrębie układu trawiennego. 

Ponadto, same wysłodki buraczane są bardziej wartościowe niż różnego typu końskie przysmaki. Dostarczają więcej energii niż gatunki lucerny oraz niemal tyle samo co pasza z owsa. Stosuje się je niekiedy jako zamiennik zwykłego siana, stanowiącego podstawę końskiej diety. Ponadto, w czasie niedoborów siana, można zastąpić je właśnie za pomocą wysłodków buraczanych. Okazują się całkiem dobry zamiennikiem, także w przypadku koni młodych, które przybierają na wadze. 

Dawkowanie wysłodków buraczanych

Podstawową sprawą w trakcie użytkowania wysłodków buraczanych jest ustalenie pożądanej dawki oraz częstotliwości karmienia. Oczywiście zależy to w dużym stopniu od predyspozycji konkretnego zwierzęcia oraz jego stanu zdrowotnego. Najczęściej jednak przyjmuje się zasadę żywienia, zgodnie z którą wysłodki mogą zastąpić nawet połowę owsa podawanego na co dzień. 

Zaleca się jednak zachowanie ostrożności. Szczególnie jeśli podawana dawka dzienna przekracza 1 kilogram. Należy zwracać wówczas szczególną uwagę, czy nie dochodzi do zaburzenia podaży składników odżywczych oraz do wykształcenia potencjalnych niedoborów wybranych składników.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here